Co się dzieje, kiedy zaprzestaniemy spłacania alimentów. Jawne przestępstwo niealimentacji.

Przestępstwo niealimentacji (uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego) – początek.

Przestępstwo niealimentacji jest kolejnym z przestępstw ukierunkowanych przeciwko rodzinie i opiece (spójrz także: przestępstwo znęcania się). Niektórzy twierdzą, że unikanie płacenia alimentów jest czymś zwyczajnym, społecznie zaakceptowane, czy wręcz nierzadko zasadnym z uwagi na naszą czy uprawnionego do alimentów sytuację życiową lub majątkową, błąd! Często spada na nas konieczność płacenia alimentów to jest to nasz obowiązek. Nie można zapomnieć, że alimenty zazwyczaj stanowią sporą część środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie niemowlaka czy byłego partnera/partnerki. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest niedopuszczalne, za co grozi nam kara. W dodatku, taka pozycja jest zła moralnie. Jak z natury wyjaśnić postawę zobowiązanego, który ma finansowe możliwości unormowania alimentów a tego nie robi? Przestępstwo niealimentacji jest następnym przykładem na to, jak łączą się gałęzie prawa rodzinnego oraz prawa karnego. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy dana akcja kwalifikuje się jako przestępstwo niealimentacji, polecam przeczytać artykuł dalej.

Czym jest niealimentacja?

Niealimentacja jest przestępstwem, którego celem jest unikanie nakazu alimentacyjnego. Chodzi o obowiązek alimentacyjny określony co do wysokości tj. świadczenie pieniężne. Uniknięcie zapłaty alimentów zachodzi, kiedy osoba na której ciąży obowiązek alimentacyjny ma obiektywną sposobność wykonania go, ale celowo nie dopełnia go. Inaczej mówiąc obowiązany do alimentów posiada pieniądze, jednak nie chce płacić i lekceważy owy obowiązek. Jest to przestępstwo popełnione umyślnie. Do zuchwałego przestępstwa niealimentacji dochodzi wtedy, kiedy łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość minimum 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące.

Kiedy bardzo często popełniamy przestępstwo niealimentacji?

Patrząc na to, że najlepiej czuję się w sprawach kiedy chodzi o rodzinę, nierzadko dostawałem zapytanie od klientów, co się stanie jeżeli drugi rodzic nie będzie płacił alimentów na dziecko? Nieuiszczenie obciążających na stronie alimentów jest karane. Kiedy najczęściej się z tym spotykamy? Z mojej praktyki zawodowej wychodzi, że rodzic (były małżonek), na którym ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli zaprzestaje jego płacenia to ma to miejsce około 1-2 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego czy wyroku zasądzającego alimenty. Oczywiście, dochodzi do tego stopniowo, powoli. Z początku są to wpłaty po czasie, nieterminowe, wpłaty alimentów w okrojonej wysokości, aż w końcu nie płaci w ogóle. Z czego może wynikać brak zapłaty alimentów? Przyczyny są różne. Zazwyczaj należą do nich nieprzewidziana bardzo trudna sytuacja w życiu obowiązanego, zmiana zatrudnienia czy narodziny kolejnego dziecka z innego związku. Często obowiązany do zapłaty alimentów wykazuje się złośliwością w stosunku do drugiego rodzica (byłego małżonka). Stwierdza bowiem, że nie będzie regulował alimentów, bo w taki sposób chce ukarać drugiego partnera życiowego za niepowodzenie życiowe i rozwód. Jest to postawa nie mająca sensu, tak w stosunku do drugiego rodzica jak i małego dziecka, która oprócz konieczności zapłaty zaległych alimentów oraz sporych odsetek od nich, może spowodować konsekwencje prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *